Salifert - Strontium Test Kit Daha büyük görüntüle

Salifert - Strontium Test Kit

Yeni ürün

Salifert - Strontium Test Kit

Daha fazla bilgi

1 Öğe

Dikkat: Stoktaki son ürünler!

$19.80

Daha fazla bilgi

Salifert - Strontium Test Kiti

Stronsiyum + Kalsiyum Testi

Sadece deniz akvaryumları için.

Uyarı

Reagent Sr-1 sodyum hidroksit içerir ve aşındırıcıdır. Deri ile temas halinde bol su ile yıkayın. Gözle temasında bol su ile yıkayın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yutma halinde kusturmayın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

"Çoçukların erişemeyeceği yerlerde saklayın”

Genel Bilgiler

Salifert Stronsiyum testi yapan ilk firmadır.Bu 3. Geliştirilmiş versiyonudur. Renk değişimi, hassasiyeti iyileştirilmiştir.
Stronsiyumun varlığının ölçülmesi zordur çünkü birçok bakımdan kalsiyuma benzer ve kalsiyumdan çok daha düşük konsantrasyona sahiptir. Bu 800 beyaz mermer bilya arasından, 10 tane biraz daha koyu beyaz mermer bilye aramaya benzer.

Stronsiyum çok önemli bir elementtir ve bir çok mercan ve kalkerli alg in büyümesini sağlar.Mercan iskeletinde bulunan kalsiyum ve karbonattan sonra diğer elementtir. Doğal deniz suyu ortalama 7-9 mg/L (=ppm) stronsiyum içerir. Mercan tanklarında bu değerin ortalama 10-15 mg/L arasında olması uygundur.

Eğer mümkün ise ayda 1 yada 2 kere (mercan büyümesine göre) ölçülmesi uygundur.

Deniz suyunda kalsiyum konsantrasyonu ortalama 400-450 mg/L arasındadır.Alkanite ise 8 dKH ortalamasında olmalıdır.

Dikkat

Yanlış şırıngaların kullanımı ayıraçların birbirine karışmasına ve bozulmasına yol açabilir.Test yanlış sonuçlar verrebilir. Açıklamadaki tablolar diğer testlerde ki tablolarla değişiklik gösterebilir. Bu yüzden test ile birlikte gelen açıklamalara uyunuz.

Temizlik

Kullandıktan sonra test tüplerini sıcak su ile bir kaç kere çalkalayın. Eğer yapışıp çıkmayan ayıraç kalıntıları varsa test tüblerini sirke ile doldurup daha sonra bol su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz. Test kaşığını su ile temizleyip durulayın.Kullandıktan sonra şırıngaları boşaltın. Şırınga içinde kalan ayıraç sıvıları geri şişelerine konabilir.(Dikkat sakın yanlış şişeye geri boşaltmayın.) Şırıngalaro hiçbir zaman su ile durulamayın.

Testin Yapılışı (İki aralık içinde) :

1-Test tüpüne 5 ml su koyun.(5 ml lik şırınga ile)

2-Sr-1 den 12 damla damlatın ve yavaşça 10 sn sallayın

3-Sr-2 tozndan 1 kaşık koyun. Yavaşça 5 sn sallayın. Renk pembe/kırmızı olmalıdır.

4-Üzerinde kırmızı bant olmayan 1 ml lik şıranganın ucuna plastik pembe dozlama aparatını sıkıca takın. Sr-3 ayıracının içine sokun ve hava almayacak şekilde şırınganın siyah alt plastiği (şırınganın ucuna bakan kısmı) 1 ml çizgisine gelene kadar sıvıdan çekin. Şırınganın iç siyah plastiği 1 ml çizgisine geldiğinde içindeki sıvı ile arasında hava boşluğu olacaktır. Bunun nedeni ucuna takılan pembe aparattır. Bu test sonucu etkilemez. Bunu test tüpüne dozlayın (hepsini boşaltın) ve 20 sn yavaşça sallayın. Eğer renk mayiye dönmüşse ve 30 sn daha bekledikten sonra da değişmiyorsa, kalsiyum konsantrasyonunuz bu testi yapmak için uygun değildir. (300 mg/L daha azdır.)Bu testi yapmadan önce kalsiyum değerinizi düzeltmeniz gerekir.

5-Tekrar şırınganızı Sr-3 ayıracının içine sokun ve aynı şekilde 1 ml çekin. Renk maviye dönüşünceye kadar test tüpünüze damlatın.Her damladan sonra yavaşça 15 sn sallayın. Renk maviye döndükten sonra 15 sn daha yavaşça sallayın eğer tekrar uçuk maviye dönüşürse taki dönüşmeyene kadar damlatmaya devam edin.

6- Renk mavide sabitlendikten sonra şırınganın ucu yukarıya gelecek şekilde kaldırın ve şırınganın siyah plastik kısmının şırınga ucuna bakan tarafından değeri okuyun. Bu okuduğunuz değerin tablodaki karşılığına bakın. Bu sizin Kalsiyum değerinizdir.

7-Üzerinde kırmızı bant olan şırınganızı (bunun ucuna pembe aparat yoktur) Sr-4 içine daldırın ve 0,5 ml çekin. (şırınganın siyah kısmı (şırınganın ucuna bakan kısmı) tam 5 ml de olmalı) Test tüpüne hepsini boşaltın ve yavaşca 10 sn sallayın. Renk pembe/kırmızı olmalı.

8-Sr-5 tozundan 2 kaşık koyun ve toz çözülene kadar yavaşça sallayın. 12-15 dakika boyunca bekleyin. (saat tutun)

9-Arkasında kırmızı bant olmayan 1 ml lik ucuna plastik pembe dozlama aparatını sıkıca takın. (daha önce zaten takılıydı) Tekrar şırınganızı Sr-3 ayıracının içine sokun ve aynı şekilde 1 ml çekin. Renk maviye dönüşünceye kadar test tüpünüze damlatın.Her damladan sonra yavaşça20sn den az olmamak koşuluyla sallayın. Renk maviye dönene kadar buna devam edin.

10- Renk değiştiği anda şırınganın ucu yukarıya gelecek şekilde kaldırın ve şırınganın siyah plastik kısmının şırınga ucuna bakan tarafından değeri okuyun. Bu okuduğunuz değerin stronsiyum tablosunda ki karşılığına bakın.

Stronsiyum ölçümündeki hata payı ortalama +/-5 mg/L dir
Kalsiyum ölçümündeki hata payı ortalama 2% dir.

Değerlendirmeler

Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.

Bir değerlendirme yazın

Salifert - Strontium Test Kit

Salifert - Strontium Test Kit

Salifert - Strontium Test Kit

aynı kategoride bulunan diğer 11 ürün: